Young Traders Market 2021
regional winners

Take a look at the winners of this year’s #YoungTraders Market regional finals below!

This year more than 100 16 to 30-year-olds have been competing to be crowned the Young Trader of the Year 2021.

The category winners and highly commended young traders from the regional finals will be representing their area at the national final which is being held on August 27 and 28  on Waterside at Stratford-upon-Avon in Warwickshire.

Young Traders Market 2020 Regional Award Winners

Overall winner: Rub & Roll

Category winners:

Food & Drink: Archchis – Mark Palmer & Chloe Smith

Grocery: Rub & Roll – Sarah Clarke

Arts & Crafts: URURA – Jack Meeks

General Retail: Entwined Kokedama – Polly Voordouw

Highly commended:

Grocery: Sweet Stephella – Stephanie Sayers,  TRUFFLICIOUS – Kate Gifford,  Sam’s Bakehouse – Sam Boden-Wright

Arts & Crafts: Ellie Francesca Design – Ellie Francesca Watson, Scrunchie Shack UK – Beth Attwood, What We Made – Halle Sadri

General Retail: CMD Tutoring – Chloe Mairead Donelly, Kingswood Candle Company – Jason Mitchell, GeeArte Makes – Georgia Atkinson

Overall winner: Bethan Lilly Knit

Category winners:

Food & Drink: In The Loop – Gnina Balchin

Grocery: Saffron & Honey Bakery – Susan Al-Safadi

Arts & Crafts: Bethan Lilly Knit – Beth Richardson

General Retail: Jefferson Crafts – Danielle Jefferson

Highly commended:

Food & Drink: Caneforest – Teslim Akinpeju & Fauzia Amao &

 Fikre Kitchen – Naomi & Phoebe

Grocery: Berowbe Catering – Rebecca Martin & What’s Poppin – Mark Afford

Arts & Crafts: Lambsworld – Lamide Olusegun & Healing Timber – Chloe Reader

General Retail: The Plain Shop – Ayo Adedeji & Crazy Clearance – Cuba Pirincci

Overall winner: NE1 Jewellery

Category winners:

Food & Drink: Chin Up Coffee – Jim Keogh

Grocery: Baklava Box – Abid Suhag

Arts & Crafts: Sopharia Jewellery – Sophie Howell

General Retail: NE1 Jewellery – Mick Woods

Highly commended:

Food & Drink: Cocina Peru – Owen Lewis

Grocery: The Pantry Gateshead – Philip Dexter

Arts & Crafts: LH Crafts – Holly Heald & Drawn by Rhiannon – Rhiannon Chown

General Retail: Minimalism Accessories – Cora Lam &

Light & Luxe – Taylor Brown

Overall winner: Sew Little

Category winners:

Food & Drink: Big Munch Mac & Cheese – John Bates

Grocery: Mikes Patisserie – Michael Cook

Arts & Crafts: Painstaking – Matthew Pain

General Retail: Sew Little – Gabrielle Martin-Goff

Highly commended:

Arts & Crafts: Nicola Davis Crafts – Nicola Davis

Crafttasticcornwall – Chelsea Marie Sullivan

General Retail: Somerset Natural Living – William Stocker

Tide & Country – Amelia Saint

Overall winner: Lili & Mila

Category winners:

Food & Drink: Junk Soul Smothered – Andrew Beech

Grocery: Dirty Doughnut – Dirty Doughnut

Arts & Crafts: Best Efforts – Danni Smith

General Retail: Lili & Mila – Lisa Hall

Highly commended:

Grocery: Cheese Louise – Johanna Wilton

Moody Mare Pattisserie – Emma Walker

Arts & Crafts: It’s an Eve Thing – Eve McGuire

Holly Greenwood Design – Holly Greenwood

General Retail: iAdore – Anna Spanoudaki

Rooney’s Fly Traps – Andrew Rooney

Overall winner: Bluebell Lane Jewellery

Category winners:

Food & Drink: Dear Love Limited (Dalham Mill Gin) – Holly Carr-Maskell

Grocery: Wilson’s – Billie Wilson

Arts & Crafts: Bluebell Lane Jewellery – Ruth Lea

General Retail: Bethmonte Limited – Samuel Green

Highly commended:

Arts & Crafts:

Sophie Clarke Designs – Sophie Clarke

Handmade Galore – Sophie Aris

General Retail:

Hazel Nurseries – George Lawrence

Olivia’s Curiosities – Olivia Washington

Overall winner: Paperjacks Illustration

Category winners:

Grocery:  GG Desserts – Grace Ripalo

Arts & Crafts: Paperjacks Illustration – Chloe Jackson

General Retail: Naturgenix – Sophie Randall

Highly commended:

Grocery: Berowbe Catering – Rebecca Martin

Arts & Crafts:

Cushy Paws – Grace Hancock

Molly Designs – Molly Thirtle

General Retail:

Philo&Thos – Kim Moore

Italy’s Little Secret – Rohaneel Bhardwaj